New Delhi, Delhi
GST No. 07GQLPD8619F1ZL
Call 07942784898 88% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Letter Type | 3D Letter |
| Material | Cast Acrylic |
| Letter Height | Up to 6 inch |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Carton Box |
| Board Type | Outdoor |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | Mirror |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Outdoor acrylic letters |
| Color | White |
| Application | Indoor And Outdoor |
| Usage | Shop Board, Office Sign, Directional Sign, Brand Logo, Name Plate |
| Country Of Origin | India |
| Any size | For font |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 32 sq ft
Product Brochure
| Board Size | 6x3 ft |
| Lighting Type | LED Module |
| Thickness | 4" acrylic letter thickness 3mm , acp thickness 3mm + ms frem |
| Board Shape | Round |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Square |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP20 |
| 8'×3' | 15kg |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Advertisement |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Acrylic Type | Clear Acrylic |
| Text Type | Acrylic Letter |
| Usage/Application | Office |
| Color | Brown |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Mounting Type | Stud Mounted |
| Shape | Rectangular |
| Mounted Type | Wall Mounted |
| Thickness | 10 mm |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Base Material | Wooden |
View Complete details
| Letter Type | 3D Letter |
| Material | Cast Acrylic |
| Letter Height | Up to 6 inch |
| Thickness | 3 mm |
| Finish | Mirror |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Red |
| Application | Indoor And Outdoor |
| Usage | Shop Board, Name Plate, Office Sign, Brand Logo, Directional Sign |
| Country Of Origin | India |
| Size | 12" |
| Letter Material | Acrylic/plastic |
| 12" | 1kg |
View Complete details
Product Brochure
| Shape | Round |
| Material | Acrylic |
| Board Type | Outdoor |
| Color | White |
| Usage/Application | Advertising |
We are engaged in offering this product to our clients. All our products have been widely appreciated by our customers.
View Complete details
| Size | 12"×35" |
| Application | Uv print |
| Letter Material | Acrylic letters |
| Type | Uv print acrylic sheet |
| Material | Acrylic |
| Thickness | 3mm sheet |
| Shape | Square |
| Board Type | Outdoor |
| Color | Red |
| Usage/Application | Ext.. |
| Country of Origin | Made in India |
| 12"×36" | 2.5kg |
Acrylic uv print letter with light
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Inch
Product Brochure
| Letter Height | 7 to 12 inch |
| LED Color | Warm White |
| Lighting Type | LED sumsung mudul waterproof |
| Material | Acp sheet + m.s papi |
| Board Type | Outdoor |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Thickness | 2" |
| Usage/Application | Stainless steel male fimel letters |
| Finish | Mirror |
| Voltage | 230V |
| Application | Indoor And Outdoor |
| Usage | Mall Signage, Showroom Sign, Restaurant Sign, Shop Board, Hotel Sign |
| Country Of Origin | India |
Backed by rich industry experience and market understanding, we are involved in offering a wide array of products to our valued patrons.
View Complete details
Product Brochure
| Base Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Usage | Industrial, Office, House, Rating Plate, Machine Label |
| Usage/Application | Office |
| Color | Silver |
| Material Of Name Plate | SS |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Character Color | Black |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Lighting Type | Led modul waterproof sumsung led light |
| Material | Stainless Steel |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Color | White |
| Sign Content | Alphabet |
| Letter Type | Golden jhiri round logo frent acrylic side stainless steel golden |
| Shape | Round |
View Complete details
| Opening Size | 230×30 mm |
| Material | Silver |
| Length | 10 inch |
| Finish | Polished Brass |
| With Flap | Double Flap |
| Plate Size | 250×75 mm |
| Mounting Type | Screw Mounted |
| Letter Slot Position | Vertical |
| Color | Silver |
| Material Grade | Brass CZ121 |
| With Draught Seal | Yes |
| Door Thickness Suitability | 25–35 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish Type | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Acrylic Type | Cast Acrylic |
| Illumination | Front Lit |
| Letter Height | 50 mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Acrylic |
| Board Type | Outdoor |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Light Source | LED Module |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Usage/Application | Advertising |
| Color | White |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Application | Restaurant Sign, Office Reception, Retail Shop, Mall Signage, Clinic Signage |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Inch
| Usage/Application | Signboard |
| Shape | M Shape |
| Board Type | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Voltage | 220V |
| Light Source | Electric |
| Material | Acrylic |
| Thickness | 2gej |
Backed by rich industry experience and market understanding, we are involved in offering a wide array of products to our valued patrons.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Inch
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | A Shape |
| Material | Acrylic |
| Lighting Type | LED |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 60 Hz |
| Thickness | 2 Inch |
Backed by rich industry experience and market understanding, we are involved in offering a wide array of products to our valued patrons.
View Complete details
| Lighting Type | Front Lit |
| Letter Height | Up to 6 inch |
| LED Color | Blue |
| Material | Cast Acrylic |
| Thickness | 18 mm |
| Color | Blue |
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Shape | Round |
| Sign Content | Alphabet |
| Letter Type | Steel eching logo |
View Complete details